Skip to main content

Ajalugu

Nukufilm OÜ on Eestis ainus ja Ida- ning Põhja-Euroopas üks suurimaid nukufilmide tootmisele spetsialiseerunud stuudioid – seda nii paviljoni pindalalt, tootmise ja tehniliste vahendite poolest kui ka töötajate arvult.

1957

Rohkem kui 60 tegutsemisaasta jooksul on stuudios tehtud üle kahesaja filmi. 1958 aastal valmis esimene Eesti nukufilm “Peetrikese unenägu”. Lavastajaks Elbert Tuganov, kes on ka selle žanri rajajaks Eestis. Mõned aastad hiljem hakkas tema kõrval filme lavastama Heino Pars. Neist kahest suurmehest valmis 2008 aastal film “Aja meistrid”, režissööriks Mait Laas. Hoolimata Nõukogude Liidu tsensuurist, hakkasid välis festivalid järjest rohkem huvi tundma Nukufilmi filmide vastu. See huvi on säilinud tänase päevani.

Uus laine

1980 ndate alguses tekkis nii öelda uus laine, kui Nukufilmi uksest astusid sisse uute ideede ja nägemustega noored kunstnikud ja režissöörid – Riho Unt, Hardi Volmer, Kalju Kivi, Mati Kütt, Rao Heidmets. Eesti taasiseseisvumisega 1991. aastal (50 aastat Nõukogude Liidus on jätnud oma jälje) stuudio Nukufilm muutumisega riiklikust asutusest erafirmaks ei ole kadunud filmide tootmise järjepidevus, kuigi ühe väikese riigi majanduslikes kasvuraskustes pole seda säilitada olnud kerge. Sajandi viimase kümnendi uued tegijad on oma tulekuga lisanud värskemat mõttelaadi ja uusi tehnoloogilisi lähenemisi.